JDD dzień drugi

Na afterparty nie piłem dużo, trzy piwa, niemniej obudziłem się w koszmarnej formie, może dlatego pierwszy wykład przyjąłem źle, bardzo źle

7. Write NOW, Run Anytime – Neil C Smith.

Zdecydowanie nie zrozumiałem idei tego wystąpienia. Nie chcę się pogrążać w oczach społeczności, więc nie napiszę tego co myślałem do chwili aż nie wyszedłem co nastąpiło chyba w piętnastej minucie ale niewątpliwie prezentacja na żywo programu pokazującego na ekranie wirujące, kolorowe bryły i wydającego dźwięki to nie jest coś co chciałoby się oglądać na pierwszej prezentacji po afterparty, sorry dla mnie było to w tym momencie niewłaściwe miejsce.

8. JUGmajster 2017 Award Ceremony.

Wypiłem kawę i wróciłem na salę na ogłoszenie wyników JUGmajstra. Czuję się na tyle związany z tzw. community, że chcę nie tylko zapamiętać nazwisko, żeby nie pominąć okazji zobaczenia i posłuchania ale też żeby okazać szacunek ludziom (nie tylko zwycięzcy), którzy w swoich miastach występują na JUGach i swoją postawą sprawiają, że świat staje się lepszy. W mojej postawie jest też trochę zazdrości i chęci / potrzeby dążenia do doskonałości, w czym JUGi zdecydowanie mi pomagają.

Krótko mówiąc JUGmajstrem został Grzegorz Dyrda @grzegorzdyrda za prezentację Introduction to Kotlin. Lubię Kotlin i bardzo się wahałem czy iść na prezentację o Kotlinie, czy też o RESTcie. Wybrałem tą drugą i jak napisałem w poprzednim odcinku, nie żałuję ale mam nadzieję, że wystąpienie Grzegorza było nagrywane albo, że kiedyś zaprosi go wrocławski JUG.

9. DDD Q&A czyli co gryzie świadomych programistów i programistki – Sławek Sobótka

Tak jak jestem fanem Sławka, tak jak jego wystąpienia budzą we mnie same pozytywne emocje, tak trudno o nich pisać. No bo jak opisać przekaz nie tyle techniczny, co płynący wprost z osobowości i warsztatu Sławka. W tym wystąpieniu mówca pokazał pięć zagadnień, które są istotne zarówno przy projektowaniu systemów jak i w codziennej pracy programisty. Pytania od “Jak wyznacza c granice obiektów (agregatów)?“, …., do “A tak w ogóle to biznes nie chce z nami rozmawiać“. Prezentacja jak zwykle pełna przykładów z życia i poczucia humoru.

Czekając na nagranie z JDD można obejrzeć prezentację Sławomir Sobótka – Co gryzie świadomego programistę DDD? na stronie konferencji RZEmiosło.IT.

10. Poza horyzont zdarzeń, czyli co nasz czeka w Java 10 – Jarek Pałka
Kolejna świetna prezentacja. Pisząc literalnie Jarek pokazał nam projekty Valhalla, Panama i Amber. Tak naprawdę jednak było to podróż przez JVM i samą Javę z pokazaniem bolączek, nieścisłości i błędów oraz wymagań stawianych przez inne języki pracujące na JVM. W czasie tej podróży Jarek pokazał w którą stronę idzie rozwój wirtualnej maszyny, jak i samego języka.

11. How functional programming change my Java code – Bartek Kuczyński
Kolejny z “kultowych” prezenterów. Koziołek pokazał ewolucję języka i ewolucję naszego myślenia o projektowaniu i programwaniu, raczej na tym najniższym poziomie, który codziennie dotyka wszystkich kodujących developerów. Refleksja z wykładu: jak możesz to myśl funkcyjnie, stosując bezstanowe funkcje i nie mutowalne obiekty sprawisz, że Twój kod będzie bardziej zwarty, bardziej czytelny i szybszy.

Link do prezentacji https://koziolek.github.io/jdd-2017/

12. Long awaited Java 9 – Ekatarina Bulyshkina
Czysto techniczny wykład. Prezenterka pokazała nowe ficzery wraz z przykładowym kodem i konfiguracją.

13. Co back-end developer powinien wiedzieć o Web Security – Robert Szarejko
Bardzo techniczna, praktyczna i potrzebna prezentacja. Autor skupił się na dwóch aspektach.

  1. jak projektować i implementować aplikacje by zapewnić im niezbędny poziom bezpieczeństwa
  2. jak jednocześnie, już na etapie projektu przygotować się do spotkania aplikacji z audytem bezpieczeństwa gdzieś u klienta końcowego

Taka wiedza obowiązkowa, której streszczenie wymagałoby jednak napisania książki. Dlatego czekając na nagranie z JDD odeślę do nagrania z WJUG i do slajdów na GitHubie.

14. Napraw swój zespół – Anita Przybył
Dla mnie rewelacja tej konferencji. W swoim życiu byłem systematycznie szkolony pod tym kontem ale to co powiedziała Anita było nowe, świeżutkie jak chleb o 5 rano kupowany wprost w piekarni. I przydatne. Dodatkowo elementem prezentacji były sposoby budowy i “konserwacji” i naprawy zespołów.

Nie będę streszczał wykładu Anity, co nie znaczy, że coś mi umknęło. Akurat tą prezentację pamiętam prawie co do słowa i chętnie bym ją streścił ale słowa przepuszczone przez mój mózg technokraty straciły by swój smak. Na tym polega właśnie urok tej prezentacji. Prelegentka obserwuje nasze środowisko oczami męża ale odnoszę wrażenie, że dla niej jest to środowisko przyjazne ale obce. Mówi więc swoim językiem i to ma swój niezwykły urok.

W czasie wykładu przedstawiono postawy powodujące dysfunkcje zespołów. Przekonało mnie, że nie były wymysły akademickie ale codzienne postawy wynikające z naszej, “białkowej” natury. Oczywiście wywód był uzupełniony o propozycje środków zaradczych.

Będę niecierpliwie czekał na nagranie – o ile wykład był nagrywany i o ile czas (i Żona) pozwoli pójdę na powtórkę we Wrocławiu przy okazji jakiś dni kariery 21.10.

Jakąś poprzednią wersję można obejrzeć na nagraniu z Boiling Frogs 2017.

15. Graylog: one tool to log ’em all – Piotr Przybył
Piotra zobaczyłem pierwszy raz na wrocławskim JUGu. Potem chodziłem po mieście i mówiłem: wiecie, WIDZIAŁEM gościa, który ma napisane na wizytówce “Remote Freelance Software Gardener“. Jakiś czas potem – co było nieuniknione – poznałem Piotra osobiście. Tym razem Piotr przedstawił prosty przepis na instalację, pierwsze uruchomienie i bardziej zaawansowane metody pracy z Graylogiem, jak również skrótowo pokazał co tam siedzi “pod spodem”. Dla wyjaśnienia, Graylog, to narzędzie opensource do zarządzania logami. Wiedza do wykorzystania natychmiast, po powrocie z konferencji można wygospodarować jakiś wirtualny serwerek, usiąść i po chwili lepiej zrządzać otaczającym nas stadem sprzętu i softu plującego logami.
Prezentacja z GeeCON Conference – niezbędna, żeby zastosować przekazaną wiedzę.

Podsumowanie: zawsze zastanawiałem się czego oczekuję od konferencji. Z całą pewnością oczekuję zarówno jakiejś dawki ideologii, coś co zapewnia mi np. Jarek Ratajski. Dzięki temu czuję się bardziej dowartościowany, taki lepszy, jeszcze mniej pasujący do często szarej rzeczywistości. Ale nie samą ideą człowiek żyje, przydatna też bywa wiedza praktyczna, którą można wykorzystać natychmiast i to dały mi takie prezentacje jak m.in Piotra (ale też przynajmniej trzy inne wymienione wcześniej). Generalnie uważam że inwestycja w JDD była dobrą inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.